Vuxna

Våren / Kevät 2020

Vuxnas jumpor i Kyrkslätt simhall, 7.1.2020 – 17.5.2020.

Alla timmar hålls i nedre våningen.
Adress: Gesterbyvägen 41, 02400 Kyrkslätt

Se uppgifter om anmälan, priser och betalning här >>.

________________________________________________________________________

Aikuisten jumpat Kirkkonummen uimahallissa, 7.1.2020 – 17.5.2020.

Kaikki tunnit pidetään alakerrassa.
OsoiteGesterbyntie 41, 02400 Kirkkonummi

Lisätietoa ilmoittautumisesta, hinnoista ja maksuista tästä >>.

Instruktörer / Ohjaajat
Anna-Lotta Aaltonen
Kristiina Haasmaa
Pirjo-Riitta Hoikka
Ioulia Torres
Maria Uhari-Pakkalin
Nina Möller
Virve Nyman

Måndag / Maanantai (13.1 –)

18.45 – 19.45 Zumba (Ioulia)
Zumba® är en dansklass med inspiration från de latinamerikanska dansstilarna, för dig som gillar att dansa och samtidigt vill träna kondition. Inga förkunskaper krävs. Heta latinamerikanska rytmer som cumbia, salsa, samba och merengue har kombinerats med läckra danssteg som tränar hela kroppen. Instruktören guidar dig in i dansen och du får möjlighet att släppa loss på dansgolvet på ett enkelt och tillåtande sätt. Det är så kul att man inte ens tänker på att man tränar! Stämningen är varm, glad och tillåtande.

Zumba® tanssillinen fitness-ohjelma, jonka musiikki perustuu pääosin latinalaistansseihin. Zumban tanssiaskeleet perustuvat erilaisiin tanssimuotoihin, joita ovat muun muassa merengue, cumbia, reggaeton ja salsa. Et tarvitse aikaisempaa kokemusta osallistuaksesi tunnille koska ohjaaja opastaa sinulle askeleet ja pääset heti mukaan kuumaan ja hauskaan tunnelmaan. Tunnilla on niin hauskaa ettet edes huomaa että samalla treenaat!

Tisdag / Tiistai (7.1 –)

19.30 – 20.30 ManPower (Anna-Lotta)
Vår populära ‘Karabic/Äijäbic – men only’ timme är lika populär år efter år. Här får testosteronerna flöda och inga kvinnor (förutom instruktören) vet vad männen egentligen håller på med … Men konditionen förbättras, musklerna styrks och killarna trivs i varandras sällskap sedan flera år bakåt. Det här vill du inte missa!

KyIF:in suosittu miesten tunti jatkaa myös tänä vuonna. Tälle tunnille ei naisia päästetä joten mitä seinien sisällä taphatuu on edelleen varjeltu salaisuus …
Teinistä-vaariin-äijät tervetuloa mukaan!

Onsdag / Keskiviikko (8.1 –)

18.45 – 19.45 KyIF Gym Circuit (Pirjo-Riitta)
KyIF Gym är sektionens egen privata träningstid i simhallens konditionssal. Gemensam cirkelträning, gruppens uppmuntran och många glada skratt. Musiken spelar och musklerna jobbar!
Till timmen krävs varje gång en skild förhandsanmälning. Läs mer här.

KyIF Gym on jaoston oma yksityinen harjoitteluaika uimahallin punttisalilla. Hauskanpitoa yhteisen kiertoharjoittelun merkeissä kannustavassa ilmapiirissä. Musiikki soi ja lihakset laulaa!
Tunnille täytyy jokaiselle kerralle ilmoittautua ennakkoon. Lue lisää tästä.

Torsdag / Torstai (9.1 –)

18.45 – 19.45 Seasonal Yin Yoga (Maria)

Seasonal Yin -joogassa tasapainotetaan kehon ja mielen energioita luonnon rytmin mukaan. Harjoitus perustuu kiinalaiseen lääketieteeseen ja viiden elementin teoriaan. Jokaisella vuodenajalla on valittu sisäelinpari, joka saa erityishuomiota sisäelinten energiakanavia (meridiaaneja) herättelevien liikkeiden (asanoiden) avulla. Yin-joogassa stimuloidaan lihaskalvojen (faskia) aineenvaihduntaa ja siten edistetään kehon liikkuvuutta, ja sopii erinomaisesti kehon palauttavaksi harjoitukseksi.

Yin-jooga on rauhallisesti etenevä, lempeä harjoitus; joogaflowssa levätään kehoa ja mieltä puhdistavissa ja tasapainottavissa asanoissa ja avataan tilaa uudelle. Viivymme asanoissa muutamia minuutteja ja rauhoitumme. Harjoituksen virkistävän vaikutuksen tukena käytämme aromaterapiaa.

Sopii sekä aloittelijoille että jo aiemmin joogaaharrastaneille.

Lördag / Lauantai (11.1 – 4.4)

11.15 – 12.15 KyIF Pump / Work it (Virve/Krisse/Anna-Lotta)                                                                          

Den här timmen är en effektiv muskellträningstimme, där det används olika tyngder för att träna kroppens alla huvudmuskelgrupper. Som redskap används skivstång, hantlar och step-bräde. Timmen passar alla, för du kan själv välja hur tunga tyngder du använder. KyIF Pump utmanar hela kroppen!

Tämä tunti on tehokas lihaskuntotunti, jossa vapaapainoja apuna käyttäen harjoitetaan koko kehon päälihasryhmät läpi. Apuna käytetään levytankoa, käsipainoja ja step-lautaa. Tunti sopii kaikille, sillä voit itse valita kuinka raskaita painoja tunnilla käytät. KyIF Pump haastaa koko kehon!

Vår Work it! timme är ständigt lika populär! Veckans perfekta avslutning i form av ett mångsidigt träningspass. Lätt men effektiv uppvärmning och mångsidig muskelträning avrundas med stretching.

Work it! tuntimme on aina yhtä suosittu! Paras mahdollinen tapa päätös viikon treeneihin on tämä monipuolinen tunti. Helposta mutta tehokkaasta alkulämmittelystä etenemme lihaskuntoharjoituksiin eri välineitä käyttäen. Lopuksi palauttavat venytykset.

Söndag / Sunnuntai (12.1 –)

16.30 – 17.30 Functional cirkuit (Nina)
Functional circuit-timmens syfte är att utveckla kroppens alla delar, snabbhet, explosiv styrka, hållbarhet, muskelstyrka, rörlighet osv. för att inte glömma träningsglädje! Passar alla jumppare. Alla tränar på sin egen nivå.

Functional circuit-tunnilla pyritään kehittämään kaikkia kehon osa-alueita, nopeutta, räjähtävää voimaa, kestävyyttä, lihaskuntoa, liikkuvuutta jne. treeni-iloa unohtamatta! Sopii kaiken tasoisille liikkujille. Kaikki harjoittelevat omalla tasollaan. 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s